Katka prostě chtěla hezké mýdlo

Když mýdlo bereme do ruky několikrát denně, mělo by vypadat pěkně, řekla si Katka Lasáková.
Když lidi investují do krásné koupelny, chtělo by to i hezké mýdlo, řekla si dál. Nakonec si řekla, že
hezké a barevné může být i mýdlo přírodní a zdravé. A pak šla a vyrobila ho.
Připravila Lucie Bednářová, Fler.cz


Tak jednoduché to pochopitelně nebylo, musela si nastudovat nejen výrobu, ale i právní předpisy. Pořád ale věděla, proč to dělá: „Nějakou dobu jsem žila v cizině, kde jsem pochopila, že funkčnost bez estetického zážitku přináší jen poloviční radost. Už nás s manželem nebavila nudná a nezajímavá mýdla, na která jsme naráželi v obchodech. Chtěli jsme naši koupelnu i koupelny našich přátel rozjasnit.“ Katku teď najdete na fler.cz/candysoap.


Co že vás zrovna mýdlo tak rozčilovalo?
Vždyť ho bereme do ruky několikrát denně. Proč by v pečlivě vybrané mýdlence mělo být jen obyčejné mýdlo ze supermarketu nebo ještě hůř, mýdlo tekuté? Jejich rozmach už pomalu vymazává z paměti i představu, jak tradiční mýdlo vypadá. A přitom, pokud ho používáte, znáte nejspíš ten pocit, že jste se málo opláchli a že na pokožce stále máte tenký kluzký film. Je to způsobeno tím, že tekutá mýdla obsahují vysoký podíl umělých pěnidel na bázi síry, která na pokožce ulpívají. Tyto složky známé pod zkratkami SLS nebo SLES byly vyvinuté původně jako průmyslová čistidla. Jsou levná a zákonem povolená, ale asi cítíte, že to pro vaši pokožku není zrovna to pravé. A když jste chtěli používat něco zdravého, ještě před pár lety jste narazili na představu, že když je něco zdravé a přírodní, tak to nemusí vypadat hezky. Mýdla podle téhle myšlenky vypadala jako z vojenských zásob.


Vy jste věřila, že to jde jinak?
Ano. Přírodní mýdla se dnes vyrábějí nejčastěji z tekutých rostlinných olejů pomocí louhu, který způsobí, že se z nich stane pevná kostka, která pění a myje. Tomuhle procesu se říká studený, používali ho už staří Sumeřané a Babyloňané a je tak známý přes čtyři tisíce let. Díky přidaným esenciálním olejům, barvícím jílům a různým formám s ním může šikovný mýdlař vytvářet malá umělecká díla. Každé mýdlo je navíc díky velkému podílu ruční práce jedinečné, může v sobě snoubit design, vůni i účelnost jako málokterý jiný výrobek.
Pokud jde o suroviny, jsme s manželem, který mi od začátku pomáhá, naprosto nekompromisní. Vybíráme si pouze prověřené dodavatele a požadujeme od nich bezpečnostní listy ke všem surovinám včetně obalů. Díky tomu ale můžeme dát ruku do ohně za každou ingredienci, kterou používáme. Nastudovali jsme, co se dalo, a hlavně pochopili, že při výrobě kosmetiky hraje roli každý detail. Taky jsme přitom zjistili, že v obchodech za své peníze často dostáváme produkty z levných surovin, které sice neublíží, ale ani nijak neprospějí. Všechno, co vyrábíme my, posuzuje farmaceutický expert.


Však už jste se kromě mýdel pustila do dalších výrobků.
Přidali jsme jednoduché produkty jako například glycerínová mýdla a balzámy na rty, i složitější, třeba šampóny, kondicionéry a tělová mléka. Vrcholem asi bude moje kolekce tří krémů na obličej. Pořád si říkám, že žiji svůj sen, protože to, co dělám, pomáhá ostatním a dělá jim radost, a navíc mám možnost každý výrobek udělat přesně takový, jaký jej chci mít. Od receptury přes výrobu až po obal. 


Na rozdíl od spousty jiných výrobků se ale v kosmetice asi nedá vyrábět na zakázku.
Klidně vám na objednávku dodám třeba celý blok mýdla, ze kterého si můžete sami ukrajovat. Ale jinak máte pravdu, v kosmetice jsou zakázky možné jen ve velkých objemech, kvůli legislativě, která nařizuje ke každému výrobku zprávu o posouzení bezpečnosti, za kterou se platí. Ovšem já se už pustila i do nekosmetických výrobků, což jsou aromavosky a svíčky ze sójového vosku. Tam je kreativita neomezená. Vymyslela jsem si třeba svíčky v krásných keramických kalíšcích, které po dohoření mohou sloužit ke spoustě dalších věcí. To mi totiž dává smysl, mít věci, které slouží. My doma ty kalíšky používáme na oříšky, taky v nich namáčím semena hrachu před vysazením a do jednoho si syn odkládá rovnátka. Lidé pro ně určitě najdou svoje vlastní praktické využití.


Vaše mýdla jsou přímo výtvarné kousky, kde vás napadají?
Nejlepší nápady mám v přírodě a na cestách. Pokud jste vnímaví, podněty jsou všude. Stačí víkend na Slovensku nebo v Polsku, vidět jiné přírodní scenérie, cítit jiné vůně. Nejtěžší je si potom všechno nějak v hlavě uspořádat a nasměrovat se jedním směrem. Ráda sedím v křesle na zahradě a tužkou si do bloku skicuji nápady, abych zjistila, jestli to vůbec půjde vyrobit. A občas se mi přitom přece jen hodí, co jsem se naučila v hodinách technického kreslení na střední škole.


RADA PRO NOVÉ VÝROBCE
Chtěli byste svoje krásné výrobky taky prodávat jako Katka? Poučte se z její zkušenosti: „Kdybych teď znovu začínala, nesnažila bych se všechno zvládnout sama, ale spolupracovala bych například s grafiky nebo odborníky na marketing. Pochopila jsem, že pokud mám zákazníkovi dodat perfektní produkt, musí být perfektní i balení a prezentace.“

76 {červenec/srpen 2023} {červenec/srpen 2023} 77 PŘIPRAVILA LUCIE BEDNÁŘOVÁ, FLER.CZ, FOTO CANDY SOAP
hvězdy {fleru}

DSC_8461-6 DSC_9938-1

DSCF0128_1 2020-05-08 Candy Soap (16)_1

DSC_9931-1 DSC_6899-1

2020-10-14 Candy Soap (3) 43-14 2T6A9794sq